Themes - Twenty Twenty-One - en to he_IL translation catalogue (129 entries)

note: Theme Name of the theme
en: Twenty Twenty-One
he_IL: עשרים עשרים ואחת

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-One is a blank canvas for your ideas and it makes the block editor your best brush. With new block patterns, which allow you to create a beautiful layout in a matter of seconds, this theme’s soft colors and eye-catching — yet timeless — design will let your work shine. Take it for a spin! See how Twenty Twenty-One elevates your portfolio, business website, or personal blog.
he_IL: עשרים עשרים ואחת היא לוח חלק, בד ציור עבור הרעיונות שלכם, ועורך הבלוקים הוא המכחול המשובח שלכם. מקבצי הבלוקים החדשים מאפשרים ליצור עימוד מרהיב בשניות. הצבעוניות נעימה העיצוב מושך עין, עיצוב מהסוג שלא מתיישן, כזה שמאיר את התוכן ומחמיא לו. קחו אותה לסיבוב! ותראו איך עשרים עשרים ואחת מעלה את הפורטפוליו שלכם, מרימה את האתר של העסק ומטיסה את הבלוג האישי.

en: Newer <span class="nav-short">posts</span>
he_IL: פוסטים חדשים<span class="nav-short">יותר</span>

en: Older <span class="nav-short">posts</span>
he_IL: פוסטים <span class="nav-short">קודמים</span>

note: translators: %s: Twenty Twenty-One support article URL.
en: Dark Mode is a device setting. If a visitor to your site requests it, your site will be shown with a dark background and light text. <a href="%s">Learn more about Dark Mode.</a>
he_IL: מצב כהה הוא הגדרה מקומית במכשיר, אם מבקר באתר מבקש זאת, האתר יוצג עם רקע כהה וטקסט בהיר. <a href="%s">קבל מידע נוסף על מצב כהה.</a>

en: Colors & Dark Mode
he_IL: צבעים ומצב כהה

en: Suggested text:
he_IL: טקסט מוצע:

en: To access the Dark Mode settings, select a light background color.
he_IL: כדי לגשת להגדרות מצב כהה, בחרו  צבע רקע בהיר.

en: Learn more about Dark Mode.
he_IL: למידע נוסף על מצב כהה.

en: Dark Mode support
he_IL: תמיכה במצב כהה

en: Twenty Twenty-One uses LocalStorage when Dark Mode support is enabled.
he_IL: עשרים עשרים ואחת  משתמשת באחסון המקומי של הדפדפן כאשר תמיכה במצב כהה מופעלת.

en: This website uses LocalStorage to save the setting when Dark Mode support is turned on or off.<br> LocalStorage is necessary for the setting to work and is only used when a user clicks on the Dark Mode button.<br> No data is saved in the database or transferred.
he_IL: אתר אינטרנט זה משתמש באחסון מקומי של הדפדפן כדי לשמור את ההגדרה כאשר התמיכה במצב כהה מופעלת או כבויה.<br> תכונת האחסון המקומי של הדפדפן הכרחית כדי שההגדרה תפעל וייעשה בה שימוש רק לאחר שמשתמש ילחץ  על כפתור  מצב כהה.<br> לא יועבר ולא יישמר בבסיס הנתונים.

[ctx: Label for sticky posts]
en: Featured post
he_IL: פוסט מקודם

[ctx: Post password form]
en: Password
he_IL: סיסמה

[ctx: Added to posts and pages that are missing titles]
en: Untitled
he_IL: ללא כותרת

[ctx: Post password form]
en: Submit
he_IL: שלח

[ctx: Customizer control]
en: Background color
he_IL: צבע רקע

[ctx: Block pattern sample content]
en: Cambridge, MA, 02139
he_IL: קיימברידג', MA, 02139

[ctx: Block pattern sample content]
en: 123 Main Street
he_IL: רחוב מיין 123

note: translators: %: Page number.
en: Page %
he_IL: עמוד %

en: On
he_IL: פעיל

en: Off
he_IL: כבוי

note: translators: %s: On/Off
en: Dark Mode: %s
he_IL: מצב כהה: %s

en: 1 comment
he_IL: תגובה 1

[ctx: Comments title]
note: translators: %s: Comment count number.
en: %s comment | %s comments
he_IL[0]: תגובה %s
he_IL[1]: %s תגובות

[ctx: Font size]
en: M
he_IL: ב

[ctx: Font size]
en: L
he_IL: נמוך

note: translators: %s: WordPress Version.
en: This theme requires WordPress 5.3 or newer. You are running version %s. Please upgrade.
he_IL: לתבנית עיצוב זו נדרשת וורדפרס מגרסה 5.3 ומעלה. באתר זה מופעלת כרגע  גרסה %s. יש לשדרג.

en: Leave a comment
he_IL: השאירו תגובה

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Open menu
he_IL: פתח תפריט

en: This content is password protected. Please enter a password to view.
he_IL: תוכן זה מוגן בסיסמה. נא להזין סיסמה כדי לצפות.

en: &#8220;Reading&#8221; by Berthe Morisot
he_IL: &#8220;קריאה&#8221; מאת ברט מוריסוט

en: Reading
he_IL: קריאה

[ctx: Theme starter content]
en: Create your website with blocks
he_IL: יצירת האתר  באמצעות בלוקים

[ctx: Theme starter content]
en: Add block patterns
he_IL: הוספת מקבצי  בלוקים

[ctx: Theme starter content]
en: Block patterns are pre-designed groups of blocks. To add one, select the Add Block button [+] in the toolbar at the top of the editor. Switch to the Patterns tab underneath the search bar, and choose a pattern.
he_IL: מקבצי בלוקים הם קבוצות מעוצבות מראש של בלוקים. כדי להוסיף אחד, בחרו בלחצן הוספת בלוק [+] בסרגל הכלים שבראש העורך. עברו ללשונית מקבצי הבלוקים שמתחת לסרגל החיפוש ובחרו מקבץ.

[ctx: Theme starter content]
en: Frame your images
he_IL: מסגרו את התמונות

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One includes stylish borders for your content. With an Image block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Select the "Frame" block style to activate it.
he_IL: עשרים עשרים  ואחת כוללת אפשרויות סגנון לגבולות כחלק מתוכן. כשבלוק תמונה נבחר, פתחו את החלונית "סגנונות" בתוך סרגל הצד  של העורך. ובחרו סגנון בלוק "מסגרת" כדי להפעיל אותו.

[ctx: Theme starter content]
en: Overlap columns
he_IL: עמודות חופפות

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One also includes an overlap style for column blocks. With a Columns block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Choose the "Overlap" block style to try it out.
he_IL: עשרים עשרים ואחת כוללת גם סגנון של  חפיפה עבור בלוקי של עמודות. כשבלוק עמודות נבחר, פתחו את החלונית "סגנונות" בתוך הסרגל  הצידי של העורך. ובחרו בסגנון  "חפיפה" כדי לנסות אותו.

[ctx: Theme starter content]
en: Need help?
he_IL: זקוקים לעזרה?

[ctx: Theme starter content]
en: Read the Theme Documentation
he_IL: קראו את תיעוד תבנית העיצוב

[ctx: Theme starter content]
en: Check out the Support Forums
he_IL: בדקו בפורומים של התמיכה

[ctx: Post password form]
en: Enter
he_IL: כניסה

en: Young Woman in Mauve
he_IL: אישה צעירה בסגול בהיר

en: In the Bois de Boulogne
he_IL: בבואה דה בולון

en: Villa with Orange Trees, Nice
he_IL: וילה עם עצי תפוז, ניס

en: The Garden at Bougival
he_IL: הגן בבוגיבל

note: translators: %s: Parent post.
en: Published in %s
he_IL: פורסם ב %s

en: Excerpt Settings
he_IL: הגדרות תקציר

en: Summary
he_IL: תקציר

en: Playing in the Sand
he_IL: משחקים בחול

en: &#8220;Young Woman in Mauve&#8221; by Berthe Morisot
he_IL: "אישה צעירה בסגול בהיר" מאת ברט מוריסוט

en: Thick
he_IL: עבה

en: On Archive Pages, posts show:
he_IL: בדפי ארכיון, הודעות להציג:

en: Previous post
he_IL: פוסט קודם

[ctx: submit button]
en: Search
he_IL: חיפוש

note: translators: %s: List of categories.
en: Categorized as %s
he_IL: בקטגוריה %s

en: Nothing here
he_IL: אין כאן שום דבר

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
he_IL: נראה שאין כאן כלום. שננסה את אפשרות החיפוש?

en: Full text
he_IL: טקסט מלא

en: Page
he_IL: עמוד

en: Older comments
he_IL: תגובות קודמות

en: Newer comments
he_IL: תגובות חדשות יותר

en: Comments are closed.
he_IL: תגובות סגורות.

en: Secondary menu
he_IL: תפריט משני

note: translators: %s: WordPress.
en: Proudly powered by %s.
he_IL: מופעל על ידי %s.

en: Primary menu
he_IL: תפריט ראשי

en: Extra small
he_IL: קטן מאוד

en: Small
he_IL: קטן

en: Normal
he_IL: רגיל

en: Large
he_IL: גדול

en: Extra large
he_IL: גדול מאוד

en: Huge
he_IL: ענק

en: Gigantic
he_IL: ענקי

en: Black
he_IL: שָׁחוֹר

en: Gray
he_IL: אפור

en: Green
he_IL: ירוק

en: Blue
he_IL: כחול

en: Purple
he_IL: סגול

en: Red
he_IL: אדום

en: Orange
he_IL: כתום

en: Yellow
he_IL: צהוב

en: White
he_IL: לבן

en: Footer
he_IL: סרגל תחתון

en: Add widgets here to appear in your footer.
he_IL: הוסף וידג'ט כאן אשר יופיע בסרגל התחתון של האתר.

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
he_IL: דילוג לתוכן

[ctx: Used before full size attachment link.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Full size
he_IL: גודל מלא

en: Large text
he_IL: טקסט גדול

en: A new portfolio default theme for WordPress
he_IL: תבנית ברירת המחדל החדשה לפורטפוליו בוורדפרס

en: Links area
he_IL: אזור קישורים

en: Let&#8217;s Connect.
he_IL: הבה ונתחבר.

en: Twitter
he_IL: טוויטר

en: Instagram
he_IL: אינסטגרם

en: Dribbble
he_IL: דריבל

en: Media and text article title
he_IL: כותרת לפוסט ולמדיה

en: Contact information
he_IL: פרטי קשר

en: Overlap
he_IL: חפיפה

en: Frame
he_IL: מסגרת

en: Dividers
he_IL: חוצצים

note: translators: %s: Publish date.
en: Published %s
he_IL: פורסם ב %s

note: translators: %s: Author name.
en: By %s
he_IL: מאת %s

note: translators: %s: List of tags.
en: Tagged %s
he_IL: תוייג %s

en: Search&hellip;
he_IL: חפש&hellip;

note: translators: %s: Parent post link.
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
he_IL: פורסמו <span class="count">(%s)</span>

en: Next post
he_IL: פוסט הבא

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
he_IL: מצטערים, אבל שום דבר לא תואם למונחי החיפוש שלך. נסה שוב עם כמה מילות מפתח שונות.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
he_IL: נראה שאנחנו לא מוצאים את מה שחיפשת. אולי חיפוש יכול לעזור.

en: Menu
he_IL: תפריט

en: Close
he_IL: סגור

note: translators: %d: The number of search results.
en: We found %d result for your search. | We found %d results for your search.
he_IL[0]: מצאנו  תוצאה %d עבור החיפוש שלך.
he_IL[1]: מצאנו  %d תוצאות עבור החיפוש שלך.

note: translators: %s: Search term.
en: Results for "%s"
he_IL: תוצאות עבור "%s"

en: Borders
he_IL: גבולות

[ctx: Block pattern description]
en: A block with 3 columns that display contact information and social media links.
he_IL: בלוק עם 3 עמודות שמציג פרטי קשר וקישורי מדיה חברתית.

[ctx: Block pattern description]
en: A list of projects with thumbnail images.
he_IL: רשימה של פרוייקטים עם תמונות ממוזערות.

[ctx: Block pattern description]
en: An overlapping columns block with two images and a text description.
he_IL: בלוק עמודות חופפות עם שתי תמונות ותיאור טקסטואלי.

en: Portfolio list
he_IL: רשימת פורטפוליו

en: Overlapping images and text
he_IL: תמונות וטקסט חופפים

en: Two images showcase
he_IL: תצודה של שתי תמונות

[ctx: Block pattern description]
en: A Media & Text block with a big image on the left and a heading on the right. The heading is followed by a separator and a description paragraph.
he_IL: בלוק מדיה וטקסט עם תמונה גדולה מימין וכותרת משמאל. אחרי הכותרת מפריד ופיסקת תיאור.

en: Overlapping images
he_IL: תמונות חופפות

[ctx: Block pattern description]
en: A huge text followed by social networks and email address links.
he_IL: טקסט ענק שלאחריו רשתות חברתיות וכתובות דוא"ל

en: Dark gray
he_IL: אפור כהה

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit %s
he_IL: עריכה %s

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading %s
he_IL: קראו עוד %s

[ctx: Block pattern description]
en: Three images inside an overlapping columns block.
he_IL: שלוש תמונות בתוך בלוק של עמודות חופפות.

[ctx: Block pattern description]
en: A media & text block with a big image on the left and a smaller one with bordered frame on the right.
he_IL: בלוק מדיה טקסט עם תמונה גדולה בצד שמאל ותמונה קטנה יותר עם מסגרת גבולית מימין.

en: Display Site Title & Tagline
he_IL: הצגת שם האתר ותיאור האתר

note: Author of the theme
en: the WordPress team
he_IL: צוות וורדפרס
